Coraz więcej pracowników docenia dodatki pozapłacowe

Jak wynika z najnowszego raportu Nationale-Nederlanden „Sektor MŚP w obliczu rotacji pracowników”, w Polsce pracodawcy nadal uważają, że najlepszą motywacją do pracy są pieniądze. Tendencje jednak powoli się zmieniają ponieważ coraz więcej pracowników zaczyna doceniać benefity pozapłacowe.

Czynniki finansowe nadal stanowią motywację do pracy, ale…

Tendencja ta powoli się zmienia. Pracodawcy bowiem zaczynają dostrzegać, że wartości pozapłacowe stanowią jeden z głównych obszarów zainteresowań polskich pracowników. Nationale-Nederlanden przeprowadziło badania w tym zakresie, których wynikiem jest raport „Sektor MŚP w obliczu rotacji pracowników”. Zdaniem zapytanych zarządzających z małych i średnich przedsiębiorstw, główną motywację dla ich pracowników nadal stanowią czynniki finansowe. Prawie połowa ankietowanych pracodawców wskazuje, że kluczową rolę odgrywa także rozwinięty system premiowy. Na dalszych miejscach plasują się konkurencyjne wynagrodzenie (43 proc. wskazań) oraz możliwość awansu i jasna ścieżka kariery (40 proc.).

NN: „Możliwość przystąpienia do grupowego ubezpieczenia na życie to dla kandydata znak, że przedsiębiorca dba o zatrudnionych”

Michał Jakubowski, dyrektor Departamentu Klienta Korporacyjnego i Partnerów Zewnętrznych Nationale-Nederlanden wyjaśnia: „Dzięki ubezpieczeniu na życie pracownik zyskuje gwarancję wsparcia finansowego oraz poczucie bezpieczeństwa, a większy komfort psychiczny przekłada się na jakość jego pracy i motywację. Według wyników badania 95% przedsiębiorców słyszało o takim rozwiązaniu, jednak wielu z nich jeszcze nie oferuje go w swojej firmie, ponieważ nie zdają sobie sprawy, że można je wprowadzić także w małym przedsiębiorstwie, a udziałem w składce podzielić się z pracownikiem w dowolnej proporcji”.

Możliwość rozszerzenia umów dodatkowych o świadczenia medyczne

Celem ubezpieczenia grupowego jest zapewnienie kompleksowego zabezpieczenia na wypadek niespodziewanych zdarzeń. W takich sytuacjach potrzebna jest nie tylko pomoc finansowa, ale także wsparcie w okresie rekonwalescencji. Dlatego ubezpieczenie takie rozszerzyć można o pełen pakiet wsparcia medycznego, który skutecznie radzić sobie z trudnościami.

Benefity pozapłacowe w niektórych krajach to oczywistość

Jak pokazują badania portalu Glassdoor, w USA dodatkowe benefity znajdują się wśród kluczowych czynników dla prawie 60 proc. osób poszukujących zatrudnienia. Ponadto 84 proc. pracowników, którzy są zadowoleni z pakietu benefitów, odznacza się również wysokim poziomem satysfakcji z pracy. Choć do liderów zestawienia World Talent Report jeszcze sporo nam brakuje – Polska uzyskała niecałe 60 punktów na 100 – to odpowiedzialne działania pracodawców mogą znacznie poprawić tę sytuację. Stawką jest jednak nie tylko pozycja w rankingu, ale przede wszystkim poprawa atrakcyjności polskich przedsiębiorstw w oczach pracowników.

Co przy zmianie pracy na taką, w której pracodawca nie oferuje ubezpieczenia? Lub zwolnieniu się z pracy?

Osoba fizyczna może również sama podpisać umowę ubezpieczenia, które zakresem będzie takie same lub podobnego do tego w pracy. Aby mieć zniesione karencje* (*okres czasu po jakim zaczynają obowiązywać niektóre świadczenia polisy) Musi to jednak zrobić przed upływem miesiąca od czasu wypisania jej przez pracodawcę z ubezpieczenia. Można oczywiście taką polisę zawrzeć w dowolnej chwili, nawet jeżeli wcześniej się takiego ubezpieczenia nie posiadało. Miesięczny koszt ubezpieczenia zaczyna się już od 33 zł.

Źródło: wgospodarce pl    skarbiec biz   nn pl  dane własne